• مهم‌ترين اطلاعاتي كه بايد در مورد آمی تریپتیلین بدانيم چيست؟

 اگر شما به آمی تریپتیلین حساسیت دارید و یا اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده اید از این دارو استفاده نکنید.

  اگر از داروی سیساپرید (پروپولساید) و یا منع کننده های MAO از قبیل ایزوکربوکساید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل)، راساجیلین (آزیلکت) سِلِجیلین (الدپریل، امسام) یا ترنی کیپرومین (پارنات) در 14 روز گذشته استفاده کرده اید؛ آمی تریپتیلین مصرف نکنید.

ممکن است زمانی که شما برای نخستین بار مصرف یک ضد افسردگی را آغاز می کنید، افکار خودکشی داشته باشید به ویژه اگر سن شما کمتر از 24 سال باشد. پزشک شما نیاز خواهد داشت، حداقل تا 12 هفته نخست از شروع درمان به طور مرتب وضعیت شما را بررسی کند.

 اگر شما هر یک از نشانه های جدید و یا بدتر شده ای نظیر: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات وحشت زدگی، حملات خواب یا احساس تکانشگری، بی قراری، دلشوره، پرخاشگری، تحریک پذیری، بیش فعالی (ذهنی یا روانی)، افسردگی بیشتر و یا افکاری درباره خودکشی یا آسیب زدن به خودتان دارید، با پزشک خود در میان بگذارید.

  • آمی تریپتیلین چيست؟

آمی تریپتیلین در گروه از داروها که ضد افسردگی های سه حلقه ای نامیده می شوند، جای می گیرد. آمی تریپتیلین بر مواد شیمایی موجود در مغز که ممکن است نامتعادل شده باشند، تاثیر می گذارد.

از آمی تریپتیلین برای درمان علائم افسردگی استفاده می شود.

آمی تریپتیلین همچنین ممکن است برای اهدافی به غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

  • قبل از مصرف آمی تریپتیلین باید درباره چه چیزهایی با پزشکم صحبت کنم؟

 اگر شما به آمی تریپتیلین حساسیت دارید و یا اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده اید از این دارو استفاده نکنید.

 اگر از داروی سیساپرید (پروپولساید) و یا منع کننده های MAO از قبیل ایزوکربوکساید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل)، راساجیلین (آزیلکت) سِلِجیلین (الدپریل، امسام) یا ترنی کیپرومین (پارنات) در 14 روز گذشته استفاده کرده اید؛ آمی تریپتیلین مصرف نکنید. اگر شما آمی تریپتیلین را قبل از اینکه تاثیر منع کننده های MAO از بدن شما پاک شده باشد مصرف کنید، ممکن است تاثیرات جانبی جدی و تهدید کننده ای برای زندگی و سلامت شما بوجود آید.

قبل از مصرف آمی تریپتیلین، اگر نسبت به هر دارویی حساسیت دارید یا در صورت وجود یکی از موارد زیر با پزشکتان صحبت کنید.

بیماری قلبی
سابقه حمله قلبی، سکته
اختلال دوقطبی (مانیک – دپرسیو)
اسکیزوفرنیا یا بیماری روانی دیگر
مرض قند (آمی تریپتیلین می تواند باعث کاهش یا افزایش قند خودن شود)
پرکاری تیرویید
گلوکما
مشکل ادراری

اگر شما هر یک از موقعیت های فهرست شده در بالا را دارید، ممکن است قادر به مصرف آمی تریپتیلین نباشید یا به یک دوز تغییر یافته یا نظارت خاص در طول درمان نیاز داشته باشید.

ممکن است شما زمانی که برای نخستین بار شروع به مصرف یک داروی ضد افسردگی می کنید به ویژه اگر کمتر از 24 سال سن داشته باشید، افکاری درباره خودکشی به ذهن شما خطور کند. اگر نشانهای از بدتر شدن یا افکاری درباره ی خودکشی در طول هفته اول درمان دارید یا هر زمانی که میزان مصرف دارویتان تغییر یافت، با پزشکتان در میان بگذارید.

خانواده شما یا سایر مراقبان باید نسبت به تغییرات در خلق و نشانه هایتان آگاه باشند. پزشک شما ممکن است حداقل در 12 هفته نخست درمان نیاز داشته باشد تا شما را به طور منظم ملاقات کند.

 این دارو ممکن است برای جنین خطرناک باشد. اگر شما باردار هستید و یا قصد دارید که در طول درمان باردار شوید به پزشک خود اطلاع دهید.
 آمی تریپتیلین می تواند به درون شیر مادر وارد شود و ممکن است برای کودک شیرخوار شما آسیب زا باشد. اگر به کودک شیر می دهید بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده نکنید.
 این دارو را به هیچ فرد کمتر از 18 سال بدون تجویز پزشک ندهید.

  • چگونه بايد آمی تریپتیلین را مصرف كنم؟

آمی تریپتیلین را دقيقاً بنابر دستور پزشك مصرف كنيد. نه طولانی تر از زمان توصیه شده و نه کوتاه تر. پزشک شما ممکن است بسته به موقعیت، میزان داروی شما را بعد از چند هفته یا ماه تغییر دهد تا مطمئن شود که بهترین نتیجه را از این دارو می گیرید. از دستور پزشکتان برای مصرف این دارو پیروی کنید.

اگر به هر نوع جراحي نياز داريد، با جراحتان در مورد مدت زماني كه از اين دارو مصرف كرده ايد صحبت كنيد. ممكن است نياز باشد كه براي مدت كوتاهي مصرف دارو را متوقف كنيد.

 بدون دستور پزشك مصرف داروي خود را متوقف نكنيد. ممكن است نياز داشته باشيد به كم كردن ميزان مصرفتان قبل از اينكه مصرف دارو را كاملا متوقف كنيد. قطع ناگهاني دارو مي تواند موجب بروز عوارض جانبي ناخوشايندي براي شما شود.

 بعد از مصرف آمی تریپتیلین، ممکن است بیش از چهار هفته طول بکشد تا نشانه هایتان بهبود یابد، برای بهترین نتیجه مصرف این دارو را همانطور که پیشنهاد شده حفظ کنید. اگر علائمی مبنی بر بهبودی بعد از چهار هفته استفاده از این دارو مشاهده نکردید با دکتر پزشک معالج خود صحبت کنید.

 آمی تریپتیلین را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگه دارید.

  • چه اتفاقي مي‌افتد اگر يك نوبت مصرف آن را فراموش كنم؟

در صورت فراموش كردن مصرف روزانه آمی تریپتیلین، به مجردي كه به ياد آورديد آن را مصرف نماييد. اما، اگر زمان نوبت بعدي است، نوبت فراموش شده را رها كرده و به برنامه‌ي دارويي‌ منظم خويش باز گرديد. اين دارو را دو برابر حد مجاز مصرف نكنيد، زيرا خطرات بسياري را در بر خواهد داشت.

  • چه اتفاقي مي‌افتد اگر اين دارو را بيش از حد مجاز مصرف كنم؟

 در صورتي كه مشكوك به مصرف بيش از اندازه هستيد از فوريت هاي پزشكي كمك بگيريد. مصرف بیش از اندازه آمی تریپتیلین می تواند مرگ آور باشد.

نشانه‌ي مصرف بيش از حد از آمی تریپتیلین شامل: ضربان قلب نامنظم، خواب آلودگی شدید، آشفتگی، بی قراری، استفراغ، تاری دید، تعریق، ، سفتی عضلات، کاهش یا افزایش ادرار، آماس، تنفس های کوتاه، آبی شدن لب ها و یا ناخن ها، احساس سبک سری، غش کردن، حمله تشنجی یا کما باشد.

  • در طول مصرف آمی تریپتیلین از انجام چه كار‌هايي بايد اجتناب كنم؟

 از نوشیدن الکل اجتناب کنید، چرا که مصرف همزمان الکل و آمی تریپتیلین ممکن است تاثیرات جانبی خطرناکی به وجود آورد.

گريپ فروت و آب گريپ فروت مي تواند با آمی تریپتیلین تاثير متقابل برقرار كند. با پزشكتان در مورد استفاده از گريپ فروت در برنامه غذاييتان مشورت كنيد.
 آمی تریپتیلین می تواند تاثیرات جانبی ایجاد کند که ممکن است به تفکر یا واکنشهای شما آسیب بزند. اگر رانندگی می کنید یا هر کاری را انجام می دهید که نیاز به هوشیاری و آگاهی دارد، مراقب باشید.

 از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد يا اشعه هاي مصنوعي (لامپهاي خورشيدي يا tanning beds) اجتناب كنيد. آمی تریپتیلین ميتواند پوست شما را نسبت به نور خورشيد حساس تر كند كه نتيجه آن آفتاب سوختگي است. اگر مجبوريد در معرض نور خورشيد قرار گيريد از كرم ضد آفتاب (حداقل SPF 15 ) و لباس محافظت كننده در برابر نور استفاده كنيد.

  • تاثيرات جانبي احتمالی استفاده از آمی تریپتیلین چيست؟

 اگر هر یک از نشانه های واکنش حساسیت زیر را د ارید سریعاً کمک پزشکی طلب کنید: جوشها، مشکل در تنفس، ورم کردن صورت، لبها، زبان یا حلق.
اگر هر نشانه ی جدید یا نشانه ای مبنی بر بدتر شدن از قبیل: تغییرات خلقی و رفتاری، اضطراب، حملات وجشت زدگی، آشفتگی خواب، با احساس تکانشگری، تحریک پذیری، آشفتگی، خصومت ورزی، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (روانی یا فیزیکی)، افسردگی بیشتر یا داشتن افکاری درباره خودکشی و آسیب زدن به خودتان را داشتید، فوراً با پزشکتان صحبت کنید.

 اگر هر یک از تاثیرات جانبی جدی زیر را دارید فوراً با پزشکتان در میان بگذارید:

تند كوبيدن يا تپش قلب نامتعادل، احساس سنگيني در سينه، انتشار درد در بازو يا كتف، تهوع، تعريق، ‌احساس ناخوشي عمومي
بي حسي ناگهاني يا ضعف، مخصوصا در يك طرف بدن
سر درد شديد، گمگشتگي، مشكلات بينايي،‌ گفتار يا حفظ تعادل
توهم یا تشنج، احساس سبک سری، غش کردن
بی قراری حرکات ماهیچه های چشم، زبان، فک، گردن، لرزش و رعشه غیرقابل کنترل
قرمز شدن پوست، سوزش شدید، بی حسی، درد، ضعف عضلانی
تشنگی شدید به همراه سردرد، اسهال، زنگ زدن گوش
ادرار بیشتر از معمول یا بی ادراری

سایر تاثیرات جانبی کمتر جدی که ممکن است اتفاق بیفتد عبارتند از:

تهوع، استفراغ، یبوست یا کاهش اشتها
خشگی دهان، مزه نامطلوب دهان
احساس اضطراب، بی قراری، گیجی یا خواب آلودگی و خستگی
تاری دید، سردرد، زندگ زدن گوشها
مشکل در تمرکز
ورم سینه های (در مرد و زن)
کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، یا دشواری در داشتن ارگاسم

امكان وقوع عوارض جانبي ديگري غير از آن چه در اين جا اشاره شده است نيز وجود دارد. در مورد هر يك از عوارض جانبي كه به نظر غير معمول يا آزار دهنده مي‌آيد با پزشك خود صحبت كنيد.

  • چه داروهاي ديگري بر آمی تریپتیلین تاثير مي‌گذارند؟ 

اگر به صورت معمول از داروهایی که شما را خواب آلود می کنند (از قبیل: داروی سرماخوردگی، داروی درد، شل کننده عضلات، داروهای تشنجی و ضد افسردگی ها) استفاده می کنید به دکتر خود بگویید.

اگر طی 5 هفته ی گذشته از ضد افسردگی های SSRI استفاده کرده اید مانند: سیتالوپرام (سلکسا)، ایستالوپرام (لکساپرو)، فلوکستین (پروزاک، سارافم)، فلوکستین (پاکسیل)، یا سرترالین (زولوفت)، قبل از مصرف آمی تریپتیلین به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از مصرف آمی تریپتیلین، اگر اخیراً یکی از داروهای زیر را مصرف کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید:
سایمتیدین (تاگامت)
گوآنتیدین (ایسملین)
دیزولفیرام (آنتاباس)
داروهای مربوط به ریتم قلب مانند فلساینید (تامبوکور)، پروپافنون (ریتمول)، کوآنیدین (کاردیوکوین، کویندکس، کونیاگلوت).

ممکن است داروی دیگری که در اینجا فهرست نشده اند، وجود داشته باشند که بر آمی تریپتیلین اثر بگذارند. با پزشکتان درباره تمام نسخه ها و داروهای مکملی که استفاده می کنید، صحبت کنید. اینها شامل: ویتامینها، مواد معدنی، تولیدات گیاهی و داروهایی است که به پزشک دیگر برایتان تجویز شده است. بدون مشورت با پزشکتان مصرف یک داروی تازه را آغاز نکنید. لیستی از تمام داروهایی که شما مصرف می کنید تهیه نمایید و آن را به دکتر خود و یا دیگر مراقبان سلامت شما نشان دهید.

  • از كجا مي‌توانم اطلاعات بيشتري كسب نمايم؟

دارو‌ساز (دكتر داروخانه) شما اطلاعات بيشتري در مورد آمی تریپتیلین دارد كه براي پزشكان نوشته شده است و شما مي‌توانيد آن را بخوانيد.

به ياد داشته باشيد كه اين دارو‌ها و تمامي داروهاي ديگر را دور از دسترس کودکان قرار دهيد. هرگز داروهاي خود را براي ديگران تجويز نكنيد. و از اين دارو فقط براي موارد تجويز شده استفاده نماييد.

تلاش‌هاي بسياري از طرف گروه پژوهشي موسسه آلاچيق روان براي مصرف كنندگان اين دارو صورت گرفته است كه تمامي اطلاعات مربوط به آن دقيق، جديد، و كامل باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبي آن هيچ تضميني وجود ندارد. اطلاعات درج شده مربوط به اين دارو داراي حساسيت زماني مي‌باشد. اطلاعاتي را كه اين موسسه گردآوري كرده است جهت استفاده مصرف كنندگان دارو و پزشكان معالج است. بنابراين، اين موسسه تضمين نمي‌كند كه استفاده از اين دارو بدون تجويز پزشك نيز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارويي آلاچيق روان تضميني بر اين نيست كه با استفاده از اين اطلاعات، بيماري تشخيص داده مي‌شود يا درمان صورت مي‌پذيرد. اين اطلاعات دارويي به عنوان يك منبع اطلاعاتي، ويژه‌ي كمك به پزشكان براي درمان بيمارانشان و يا ارائه خدمات به مصرف كنندگاني كه اين دارو را به عنوان يك مكمل دارويي مصرف مي‌نمايند در نظر گرفته شده است، نه به عنوان يك منبع جايگزين جهت كسب تخصص، دانش، و قضاوت براي پزشكان. چنانچه دارويي فاقد هشدارهاي لازم در ارتباط با دارو و يا تركيبات آن براي مصرف كننده باشد هيچ تضميني وجود ندارد كه دارو و تركيبات آن براي هر بيماري بدون خطر، موثر يا مناسب باشد. آلاچيق روان در ارتباط با اطلاعات كمكي كه براي پزشكان فراهم آورده است هيچ گونه مسئوليتي را در قبال درمان‌هاي آنها نمي‌پذيرد. اطلاعات گردآوري شده تمامي موارد مرتبط با هشدارهاي پزشكي، ضمانت دارويي، واكنش‌هاي دارويي، تاثيرات نامطلوب آن و يا راهنمايي ديگر را شامل نمي‌شود.