آلپرازولام

نام‌های تجاری: نیراوام، زاناکس، زاناکس ایکس آر

Alprazolam

Pronunciation: al PRAH zoe lam

نمانام Names: Niravam, Xanax, Xanax XR

فهرست اطلاعات

 

 • مهم‌ترین اطلاعاتی که باید در مورد آلپرازولام بدانیم چیست؟
 • آلپرازولام چیست؟
 • چه کسی نباید آلپرازولام مصرف کند؟
 • چگونه باید آلپرازولام را مصرف کنم؟
 • چه اتفاقی می‌افتد اگر یک نوبت مصرف آن را فراموش کنم؟
 • چه اتفاقی می‌افتد اگر این دارو را بیش‌ازحد مجاز مصرف کنم؟
 • در طول مصرف آلپرازولام از انجام چه‌کارهایی باید اجتناب کنم؟
 • تأثیرات جانبی استفاده از آلپرازولام چیست؟
 • چه داروهای دیگری بر آلپرازولام تأثیر می‌گذارند؟
 • از کجا می‌توانم اطلاعات بیشتری کسب نمایم؟
 • داروی من مشابه چه دارو‌هایی است؟

 

 

مهم‌ترین اطلاعاتی که باید در مورد آلپرازولام بدانیم چیست؟

 

در هنگام رانندگی، کار با ماشین‌آلات یا دیگر فعالیت‌های پر‌خطر احتیاط لازم را به کار ببندید. آلپرازولام موجب خواب‌آلودگی یا سرگیجه می‌شود. اگر شما احساس سرگیجه یا خواب‌آلودگی می‌کنید از انجام این فعالیت‌ها پرهیز نمایید.
در مصرف الکل احتیاط کنید. الکل موجب افزایش سرگیجه و خواب‌آلودگی در زمان مصرف آلپرازولام می‌شود.
آن را باز نکنید، نجوید و خورد نکنید.
استفاده از آلپرازولام ممکن است به یک عادت تبدیل شود. احتمال ایجاد وابستگی فیزیکی یا روانی وجود دارد. این دارو را بیش‌ازحدی که در نسخه تجویزشده است و یا طولانی‌تر از مدتی که پزشکتان توصیه نموده است مصرف نکنید. چنانچه پس از چند هفته مصرف مداوم آلپرازولام به‌طور ناگهانی آن را کنار بگذارید عوارض ترک این دارو مشاهده می‌شود. حمله‌ی قلبی ممکن است از اثرات جانبی ترک ناگهانی این دارو باشد. ممکن است پزشک شما بخواهد میزان دوز آن را، تدریجاً کاهش دهد.

 

آلپرازولام چیست؟

 

آلپرازولام از گروه داروهایی به نام بنزودیازپین‌ها می‌باشد، بر بخش شیمیایی از مغز که نامتعادل بودن آن باعث اضطراب، بی‌خوابی و حملات قلب می‌شود تأثیر می‌گذارد.

 

آلپرازولام برای کاهش اضطراب، عصبانیت و تنش مرتبط با اختلالات اضطرابی مورداستفاده قرار می‌گیرد همچنین از این دارو برای درمان اختلالات پنیک استفاده می‌شود.

 

آلپرازولام ممکن است برای اهداف دیگری غیرازآن چه در این راهنمای دارویی به آن اشاره‌شده است، مورداستفاده قرار گیرد.

 

چه کسی نباید آلپرازولام مصرف کند؟

 

درصورتی‌که شما دارای سابقه گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم) هستید آلپرازولام مصرف نکنید زیرا آلپرازولام باعث وخامت حال شما می‌گردد.

 

چنان چه شما به بیماری‌های زیر مبتلا هستید قبل از مصرف آلپرازولام به پزشک خود اطلاع دهید:

 

بیماری کلیوی (علل الخصوص چربی کبد که به خاطر الکل به وجود آمده)

بیماری کبدی

پیشینه‌ی اعتیاد به الکل یا مواد.

آسم، برونشیت، آمفیزم ریوی، یا دیگر بیماری‌های تنفسی

صرع، تشنج

افسردگی همراه با افکار خودکشی.

اختلال مانیا، دوقطبی یا سایر شرایط روان‌پزشکی (غیر از اضطراب یا اختلال پنیک)

 

درصورتی‌که هر یک از موارد بالا در مورد شما صدق می‌کند، نمی‌توانید آلپرازولام مصرف کنید یا این‌که نیاز به تغییر میزان دوز یا کنترل مخصوص، در طول دوره‌ی درمان دارید.

 

مصرف این دارو از طرف سازمان دارویی آمریکا (FDA) در دوران بارداری ممنوع اعلام‌شده است. بدین معنا که مصرف این دارو به جنین آسیب می‌رساند. اگر باردار هستید یا امکان بارداری در طول دوره‌ی درمان وجود دارد هرگز پیش از مشورت با پزشک معالج خود آلپرازولام را مصرف نکنید.

 

پس از مصرف، آلپرازولام وارد شیر مادر می‌شود. اگر کودک شیر‌خواری دارید که از شیر شما تغذیه می‌کند هرگز بدون مشورت با پزشک خود این دارو را مصرف نکنید.

 

اگر سن شما بالای ۶۵ سال است، به‌احتمال خیلی زیاد اثرات جانبی بیشتری را تجربه خواهید کرد. پزشک شما احتمالاً دوز پایین‌تری از این دارو را برای شما تجویز می‌کند.

 

چگونه باید آلپرازولام را مصرف کنم؟

آلپرازولام را دقیقاً بنابر دستور پزشک مصرف کنید. اگر شما متوجه این دستورالعمل‌های نشدید از پرستار، داروساز (دکتر داروخانه) یا پزشک خود بخواهید که آن‌ها را برای شما توضیح دهند.

 

هر یک عدد قرص را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

 

آلپرازولام را بیش از میزانی که پزشک به شما توصیه کرده است مصرف نکنید.

فرم مایع این دارو با سرنگ یا با قاشق‌های مخصوص تقسیم‌بندی می‌شود.

 

استفاده از آلپرازولام ممکن است به یک عادت تبدیل شود. احتمال ایجاد وابستگی فیزیکی یا روانی وجود دارد. این دارو را بیش‌ازحدی که در نسخه تجویزشده است و یا طولانی‌تر از مدتی که پزشکتان توصیه نموده است مصرف نکنید. چنانچه پس از چند هفته مصرف مداوم آلپرازولام به‌طور ناگهانی آن را کنار بگذارید عوارض ترک این دارو مشاهده می‌شود. حمله‌ی قلبی ممکن است از اثرات جانبی ترک ناگهانی این دارو باشد. ممکن است پزشک شما بخواهد میزان دوز آن را، تدریجاً کاهش دهد.
مکان نگهداری قرص‌های آلپرازولام باید فاقد رطوبت و گرما باشد.

 

 

چه اتفاقی می‌افتد اگر یک نوبت مصرف آن را فراموش کنم؟

 

در صورت فراموش کردن مصرف روزانه آلپرازولام، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش بازگردید. این دارو را دو برابر حد مجاز مصرف نکنید، زیرا خطرات بسیاری را در بر خواهد داشت.

 

چه اتفاقی می‌افتد اگر این دارو را بیش‌ازحد مجاز مصرف کنم؟

 

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

 

نشانه‌ی مصرف بیش‌ازحد از آلپرازولام شامل: سستی و بی‌حالی، سرگیجه، گیجی، کاهش ضربان قلب، مشکل تنفسی، اشکال در صحبت کردن و راه رفتن، حالت مستی و کاهش سطح هوشیاری می‌باشد.

 

در طول مصرف آلپرازولام از انجام چه‌کارهایی باید اجتناب کنم؟

 

این دارو ممکن است باعث اختلال در فکر کردن و عکس‌العمل‌هایتان ایجاد کند.

در صور

در مصرف الکل احتیاط کنید. الکل موجب افزایش سرگیجه و خواب‌آلودگی در زمان مصرف آلپرازولام می‌شود. دز صورت انجام دادن کارهایی که دقت و هوشیاری شمارا لازم دارد، مراقبت لازم را انجام دهید.

 

آلپرازولام ممکن است میوه یا شربت گریپ‌فروت و اثرات داروهای دیگری که موجب خواب‌آلودگی یا سرگیجه می‌شوند را افزایش دهد. داروهایی از قبیل: ضدافسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، الکل، آنتی‌هیستامین‌ها، مسکن‌ها (که برای درمان بی‌خوابی مورداستفاده قرار می‌گیرد)، دارو‌های ضد حمله و شل کننده‌های عضلانی. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نموده‌اید با پزشک خود صحبت کنید و بدون مشورت با پزشکتان داروهای دیگر را مصرف نکنید.

 

 

عوارض جانبی استفاده از آلپرازولام چیست؟

 

اگر شما هرکدام از عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید مصرف آلپرازولام را قطع کرده و از فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید یا سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

واکنش آلرژیکی (مشکل تنفس، بسته شدن راه گلو، تورم لب‌ها، صورت و زبان یا کهیر)

زخم در گلو و دهان

زرد شدن رنگ پوست یا تخم چشم‌ها

حساسیت پوستی (جوش زدن یا کهیر)

توهم یا حالت گیجی شدید

تغییراتی در بینایی

 

احتمال وقوع عوارض جانبی دیگری که از جدیت کمتری برخوردارند بیشتر است، در صورت مشاهده‌ی این عوارض به مصرف آلپرازولام ادامه داده و پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 

حالت سستی و کرختی، سرگیجه، خواب‌آلودگی

افسردگی

تهوع، استفراغ، اسهال، یا یبوست

مشکل دفع ادرار

رؤیا بینی بیش‌ازاندازه

سردرد

خشکی دهان

کاهش میل جنسی

و تغییر در رفتار و خلق‌وخو

 

امکان وقوع عوارض جانبی دیگری غیرازآن چه در اینجا اشاره‌شده است نیز وجود دارد. در مورد هر یک از عوارض جانبی که به نظر غیرمعمول یا آزاردهنده می‌آید با پزشک خود صحبت کنید.

 

چه داروهای دیگری بر آلپرازولام تأثیر می‌گذارند؟

 

در طول درمان با آلپرازولام بدون مشورت با پزشک خود هرگز داروهای قارچی مثل کتوکونازول (نیزورا) یا ایتراکونازول (اسپروراناکس) مصرف نکنید.

 

آلپرازولام ممکن است اثرات داروهای دیگری که موجب خواب‌آلودگی یا سرگیجه می‌شوند را افزایش دهد. داروهایی از قبیل: ضدافسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، الکل، آنتی‌هیستامین‌ها، مسکن‌ها (که برای درمان بی‌خوابی مورداستفاده قرار می‌گیرد)، دارو‌های ضد حمله و شل کننده‌های عضلانی. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نموده‌اید با پزشک خود صحبت کنید و بدون مشورت با پزشکتان داروهای دیگر را مصرف نکنید.

 

آنتی‌اسیدها تأثیر آلپرازولام را کاهش می‌دهند. چنانچه ممکن است داروهایی که دارای آنتی‌اسید هستند را هم‌زمان با آلپرازولام مصرف نکنید. بین مصرف این دو دارو چند ساعت فاصله بگذارید.

 

داروهای دیگری غیرازآن چه در اینجا لیست شده‌اند ممکن است بر آلپرازولام اثر بگذارد؛ داروهایی از قبیل داروهای گیاهی. قبل از مصرف داروهای تجویزشده یا داروهایی که بدون تجویز پزشک مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

 

از کجا می‌توانم اطلاعات بیشتری کسب نمایم؟

 

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما اطلاعات بیشتری در مورد آلپرازولام دارد که برای پزشکان نوشته‌شده است و شما می‌توانید آن را بخوانید.

 

داروی من مشابه چه دارو‌هایی است؟

 

آلپرازولام بانام تجاری زانکس و نیراوام در دسترس می‌باشد. این دارو با فرمولاسیون‌ یا نام‌های تجاری دیگری نیز در دسترس است. هر سؤالی که در مورد درمان با این دارو دارید از دارو‌ساز خود (دکتر داروخانه) بپرسید، خصوصاً اگر تابه‌حال این دارو را مصرف نکرده‌اید است.

 

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

 

تلاش‌های بسیاری از طرف کمپانی سازنده‌ی آلپرازولام (cerner Multum برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که کمپانی مالتوم گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج در آمریکا است. بنابراین، این کمپانی تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو خارج از آمریکا نیز بدون عوارض باشد، مگر این‌که هشدارهای مخصوصی برای سایر بیماران داده باشد. اطلاعات دارویی مالتوم تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. مالتوم در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

 

 

گردآوری‌شده توسط گروه پژوهشی موسسه آلاچیق روان

تمام حقوق برای این موسسه محفوظ هست.