اختلال شخصیت دوری گزین چیست؟

بیماران مبتلابه اختلال شخصیت دوری گزین شخصیت کمرو و خجالتی دارند و حساسیت مفرطی به طرد شدن دارند. البته غیر معاشرتی نیستند و حتی تمایل زیادی برای داشتن رابطه با دیگران دارند، ولی دلشان می‌خواهد که دیگران تضمین‌های بسیار محکم و غیرمعمولی به آن‌ها بدهند که بدون خرده‌گیری و انتقاد آن‌ها را می‌پذیرند. اغلب آن‌ها مبتلابه عقده حقارت هستند.

معمولاً سیر این اختلال به چه صورت است؟

بسیاری از بیماران مبتلابه اختلال شخصیت دوری گزین قادر به انجام کارکردهای خود هستند، به شرطی که در محیطی حمایت‌شده قرار داده شوند. برخی از آن‌ها ازدواج می‌کنند، بچه‌دار می‌شوند، و زندگی محدودی را سر می‌کنند که تنها راه ارتباطش با خانواده است . همین‌که نظام حمایتشان از کار بیفتد،افسردگی، اضطراب و خشم ممکن است به سراغشان بیاید. اجتناب ناشی از هراس در این‌ها شایع است و سابقه جمعیت هراسی ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشد یا در سیر بیماری‌شان به آن‌هم دچار شوند.

همه‌گیرشناسی این اختلال چقدر است؟

میزان شیوع این اختلال 05/0 تا1 % جمعیت عمومی است. مقادیر شروع در بیماران سرپایی تا 10% نیز گزارش‌شده است.

درمان انتخابی این اختلال چیست؟

روان‌درمانی این بیماران مشروط به این است که نخست، ائتلاف محکمی با آن‌ها تشکیل شود. همچنان که رابطه‌ای اعتماد آمیز ایجاد می‌شود، درمانگر باید در برابر ترس‌های آن‌ها به‌ویژه ترسی که از طرد شدن دارند، موضعی پذیرا و تائید کننده اتخاذ کند و در نهایت بیمار را تشویق کند از لاک خود بیرون آید تا بر آنچه از دید او تحقیر و طرد و شکست جلوه کرده، فائق شود. البته درمانگر این تکلیف را که بیمار، مهارت‌های اجتماعی تازه‌اش را در خارج از جلسه درمان تمرین کند، باید بااحتیاط به بیمار بدهد،چون شکست خوردن بیمار در انجام آن می‌تواند اعتمادبه‌نفس او را که از قبل هم خراب بود، خراب‌تر کند.

آیا گروه‌درمانی برای این بیماران مناسب است؟

با کمک گروه‌درمانی بیماران می‌فهمند که حساسیت آن‌ها به طرد، چه اثراتی بر خود و دیگران می‌نهد.

چگونه می‌توانم بفهمم که خود یا دیگری به این اختلال دچار هستم؟

در مصاحبه‌های بالینی ، بیماران اغلب از صحبت کردن با مصاحبه‌گر دچار تشویش می‌شوند .تنش و اضطراب آن‌ها  بسته به اینکه تصور کنند موردعلاقه‌ی مصاحبه‌گر هستند یا نه، کم‌وزیاد می‌شود.بیماران ممکن است در برابر تذکرها یا پیشنهادهای مصاحبه‌گر حساس بوده و توضیح یا تفسیر را به‌عنوان انتقاد تلقی کنند.

در سبب‌شناسی این اختلال چه مسائلی مطرح است؟

تحقیر آشکار یا حمایت افراطی از سوی والدین و یا وجود تظاهرات فوبیک در والدین،از عوامل سبب‌شناختی احتمالی به شمار می‌روند.

آیا از افراد مشهور نمونه‌هایی که مبتلابه این اختلال بوده باشند وجود دارند؟

Donny osmond

Howie mandel

 

 

چند فیلم که به این اختلال پرداخته‌اند نام ببرید؟

Will penny  (1967) ویل پنی

jeremiah Johnson (1972) جرمیا جانسون

The station agent (2003) مامور ایستگاه

the shipping news(2001)اخبار کشتیرانی

punk-drunl love (2002)عشق سکراور

flesh and bone (1993)گوشت و استخوان

می‌توانید یک تاریخچه موردی ذکر کنید؟

مرد گوشه‌گیر

لئون 45 ساله، کارمند اداره پُست بود. برای ارزیابی به درمانگاه تخصصی افسردگی مراجعه کرد و گفت که از کلاس اول دبستان همواره احساس افسردگی داشته، و هیچ‌وقت بیشتر از چند روز در هر دوره، خلق« طبیعی» نداشته است. افسردگی او با خواب‌آلودگی، علاقه اندک یا بی‌علاقگی به هر کاری، مشکل تمرکز فکر، و احساس بی‌کفایتی، بدبینی و رنجش همراه بوده است. تنها دوره‌های خلق طبیعی او زمانی است که در خانه به‌تنهایی به موسیقی گوش می‌دهد یا تلویزیون تماشا می‌کند. هیچ‌وقت در حضور دیگران احساس آرامش نمی‌کند. پیش از کودکستان، وقتی از او دعوت می‌کردند که در حضور گروهی از دوستان والدینش صحبت کند،ذهنش خالی می‌شد. در کلاس اغلب مِن­مِن می‌کرد و نمی‌توانست صحبت کند.وی هیچ‌وقت دوست صمیمی نداشته است. ملاقات با افراد غریبه به دلیل کمرویی و وحشت‌زدگی برایش کماکان دشوار بود. در پیدا کردن کار با دشواری روبرو می‌شد زیرا به پرسش‌های مطرح‌شده در مصاحبه‌ها نمی‌توانست پاسخ دهد.چند بار پیشنهاد ارتقای شغلی به او داده شد، اما به دلیل ترس از فشارهای اجتماعی از قبول آن‌ها خودداری کرد. در طی سال‌های گذشته برای غلبه بر کمرویی و افسردگی، درمان‌های گوناگونی را امتحان کرده بود. او هیچ‌وقت دچار نشانه‌های روان‌پریشی نشده است. (نیک خو- یانس , 1379)

منابعی برای مطالعه بیشتر معرفی کنید؟

آیا خانواده بر روی فرد مبتلا تأثیرگذار است؟