اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

این بیماران معمولاً قادر نیستند روابط اجتماعی برقرار کنند و سبک زندگی منزوی دارند(درون‌گرا هستند) درنتیجه به‌استثنای خویشاوندان نزدیک معمولاً دوستان خوبی ندارند، نمی‌توانند احساسات خود را ابراز کنند و دیگران آن‌ها را سرد و خشک می‌دانند.

آن‌ها اغلب فاقد مهارت‌های اجتماعی هستند. از بسیاری از فعالیت‌ها ازجمله فعالیت‌های جنسی لذت نمی‌برند و به‌ندرت ازدواج می‌کنند. بیشتر خلق بی‌احساس دارند.

ملاک تشخیصی DSM-5:

A: الگوی نافذ از بی‌علاقگی نسبت به روابط اجتماعی و دامنه‌ی محدود ابراز هیجانات در موقعیت‌های بین فردی، که از اوایل بزرگ‌سالی آغازشده و در زمینه‌های مختلف به چشم می‌خورد، و با چهار مورد (یا بیشتر) از موارد زیر مشخص می‌گردد:

1.از روابط نزدیک ازجمله عضوی از یک خانواده بودن نه لذت می‌برد نه تمایلی به آن دارد.

2.تقریباً همواره فعالیت‌های انفرادی را انتخاب می‌کند.

3.تمایل چندانی به تجربه جنسی با شخص دیگری ندارد.

4.از هیچ کاری لذت نمی‌برد یا فقط از فعالیت‌های معدودی لذت می‌برد.

5.به‌جز بستگان درجه اول هیچ دوست صمیمی یا مورد اعتمادی ندارد.

6.نسبت به تحسین یا انتقاد سایرین بی‌تفاوت است.

7.دچار سردی عاطفی، بی‌علاقگی و فقدان عاطفه است.

B :منحصراً در سیر اسکیزوفرنیا، اختلال دوقطبی یا اختلال افسردگی توأم با تظاهرات روان‌پریشی، اختلال روان‌پریشی دیگر، یا اختلال طیف اوتیسم (درخودماندگی) رخ نداده و قابل انتساب به اثرات فیزیولوژیکی یک بیماری طبی دیگر هم نیست.

معمولاً سیر این اختلال به چه صورت است؟

این اختلال معمولاً در کودکی شروع می‌شود و مثل همه‌ی اختلالات شخصیت دیرپاست. اما لزوماً مادام‌العمر نیست.

همه‌گیرشناسی این اختلال چقدر است؟

به درست تعیین نشده، ولی ممکن است در 7/5% (DSM-5) بر پایه احتمالات خرده نمونه‌ای از بخش 2 تکرار ارزیابی ملی هم ابتلایی 4/9% بر اساس داده‌های ارزیابی همه‌گیرشناسی ملی در زمینه الکل و بیماری‌های وابسته (1/3%) DSM-IV

درمان انتخابی این اختلال معمولاً چیست؟

روان‌درمانی _شبیه به اختلال پارانویید.

استعداد بیماران اسکیزوئید برای درون‌نگری با انتظارات درمانگر همخوانی دارد و این‌ها گرچه ممکن است با درمانگر رابطه‌ای صمیمی برقرار  نکنند اما در روان‌درمانی فعالانه شرکت می‌کنند.

به‌تدریج که بیمار اسکیزوئید به درمان گر اعتماد پیدا می‌کند، با دلشوره و هیجان بسیار، ترس خود را از اینکه به نحو غیرقابل‌تحملی وابسته شود و حتی به‌تدریج با درمانگر یکی شود ونیز خیالات و دوستان تصوری فراوان خود را برملا کند.

آیا گروه‌درمانی برای این بیماران مناسب است؟چرا؟

این‌گونه بیماران ممکن است تا مدت‌ها ساکت بمانند، اما بالاخره مشارکت پیدا می‌کنند

در برابر حملات پرخاشگرانه سایر اعضای گروه به این‌که چرا آن‌قدر ساکت مانده‌اند باید از بیمار دفاع کرد. به‌تدریج اعضای گروه برای بیماران اسکیزوئید اهمیت پیدا می‌کنند و او که در جاهای  دیگر انزوا پیشه می‌کند ممکن است تنها تماس اجتماعی خود را در همین گروه برقرار کند.

چگونه می‌توانیم بفهمیم خود یا دیگری دچار این اختلال هستند؟

نشان اصلی در این اختلال بی‌ثباتی در روابط بین فردی، عواطف و تکانشگری می‌باشد. علائم: افراد مبتلابه این اختلال در جریان معاینه به نظر می‌رسد از چیزی ناراحت هستند. آن‌ها به‌ندرت تماس چشمی را تحمل می‌کنند، حالت عاطفی آن‌ها محدود، سرد یا به نحو نابجایی جدی است به….

آیا می‌توان با توجه به ابتلا به این بیماری ازدواج کرد؟

بر اساس ویژگی‌هایی که یک فرد اسکیزویید دارد ازجمله انزوا و تنهایی اگر قصد ایجاد رابطه‌ی عاطفی با فرد اسکیزویید را دارید و امیدوار هستید رابطه‌ی خوشایند با او داشته باشید تردید کنید. فرد اسکیزویید نمی‌تواند نیازهای جسمی و عاطفی شمارا برآورده کند و فرد اسکیزویید هرگز نیازی به داشتن رابطه‌ی صمیمانه در خود احساس نمی‌کند، او احتمالاً احساس خاصی نسبت به رابطه‌ی عاشقانه و علاقه‌ای به بودن در کنار شما یا حتی حرف زدن با شمارا ندارد.

اگر شما در رابطه‌ی عاطفی با یک فرد اسکیزویید قرار گرفتید محبوب شما به گونه‌ی افراطی اهل گوشه‌گیری است. احساس خاصی نسبت به تداوم رابطه با شما ندارد. او از صمیمیت با شما اجتناب می‌کند، گمان می‌کنید که با تلاش زیاد می‌توانید تغییر چشمگیری در او به وجود آورید باید گفت سخت در اشتباه هستید و فقط مدت‌زمان رنج و عذاب خود را طولانی‌تر می‌سازید.

در سبب‌شناسی این اختلال چه مسائلی مطرح است؟

مطالعات فرزندخواندگی، خانوادگی، دوقلوها نشان می‌دهند خصایص اسکیزوتایپی در خانواده‌ی بیماران دچار اسکیزوفرنیا شایع‌تر است. به‌خصوص اگر خصائص اسکیزوتایی با علائم عاطفی همراه نباشد.

زنان بیشتر در معرض آسیب هستند یا مردان؟

نسبت جنسی نامعینی در مردان 2برابر زنان

آیا از افراد مشهور نمونه‌های مبتلا وجود دارد؟

hitchckok Alfred

Karl marx

چند فیلم که به این اختلال پرداخته‌اند نام ببرید؟

بقایای روزThe remains of the day (1993)

سکس، دروغ‌ها و نوار ویدئوییSex,lies,and video tapes

آیا موسیقی یا اثر هنری دیگری با این موضوع وجود دارد؟

مؤسساتی در ایران و یا خارج از ایران در این زمینه تحقیق می‌کنند نام ببرید؟

موسسه مایندwww.mind.org

می‌توانید یک تاریخچه موردی ذکر کنید؟

یوسف چهل‌ساله کارمند بایگانی یکی از ادارات است او بیان می‌کند از کلاس اول دبستان همواره احساس افسردگی می‌کرده است و هیچ‌وقت بیش از چند روز در هر دوره خلق طبیعی نداشته است. افسردگی او بااحساس بی‌کفایتی، خواب‌آلودگی بی‌علاقگی به هر کاری، مشکل تمرکز فکر بدبینی و رنجش همراه بوده است. تنها زمان خلقی طبیعی او هنگامی است که در خانه به‌تنهایی به موسیقی گوش می‌دهد یا تلویزیون تماشا می‌کند. او بیان می‌کرد که یاد ندارد در کنار دیگران احساس آرامش کند از دوران کودکی هر وقت می‌خواست در جمع صحبت کند مغزش تهی می‌شد و به علت احساس اضطراب ناشی از حضور در جمع از حضور در مهمانی‌های دعوت‌شده سر باز می‌زد نوشتن جواب‌های سؤالات را به پاسخ‌های شفاهی ترجیح می‌داد در مواجه با افراد غریبه چشمانش را پایین می‌انداخت و از این‌که نگاهش می‌کنند می‌ترسید، او اطمینان داشت همه اطرافیانش فکر می‌کند او  لال یا خنگ است. دانشگاه را به خاطر افت تحصیلی رها کرد؛ کار فعلی‌اش را به سخطی پیدا کرد و شانس آورده بود که استخدام از طریق آزمون کتبی بود و چون نیاز نبود ارتباط زیادی با دیگران برقرار کند شغلش را دوست داشت و هر بار که پیشنهاد ارتقاء شغلی به او می‌شود به علت ترس از ارتباط بیشتر با ارباب‌رجوع  و فشارهای اجتماعی رد می‌کرد،هیچ دوستی نداشت و همه دعوت‌هایی را که برای معاشرت با همکاران از او می‌شد رد می‌کرد. طی سال‌ها برای غلبه بر کمرویی و افسردگی، درمان‌های گوناگونی را امتحان کرده بود. یوسف هیچ‌گاه دچار اضطراب ناگهانی یا حمله وحشت‌زدگی نشده، بلکه با پیش‌بینی موقعیت‌های اجتماعی اضطرابش به‌تدریج افزایش می‌یافت ولی هیچ‌گاه دچار نشانه‌های روان‌پریشی نشده است با این‌که خلق افسرده او همراه با بدبینی، انرژی کم و مشکل تمرکز همراه بود ولی دیگر علائم افسردگی عمده را نداشت. اضطراب اجتماعی همیشگی  او ناشی از ترسش از این بود که چیزی برای گفتن نداشته باشد و دیگران تصور کنند که لال است.

منابعی برای مطالعه بیشتر معرفی کنید؟

www.healthyplace.com /www.mind.org.uk

آیا بر روی فرد مبتلا تأثیرگذار است؟چگونه؟خانواده

افراد اسکزوئید برآمده از درون خانواده‌های با پیشینه اسکیزوفرنیا هستند. هنوز کامل مشخص نیست اما در غالب موارد فرد اسکیزوئید دارای والد اسکیزوئید بوده است. به دور از رابطه عاطفی با والدین و دیگر اعضای خانواده رشد کرده ممکن است در خانواده‌های خشک و خشن رشد یافته باشد که در آن سکوت، تنهایی وعدم رابطه صمیمانه چیزی عادی تلقی می‌شده است. ممکن است به‌عنوان دفاع از خود، از ایجاد رابطه با دیگران پرهیز کنند.